Znajdziemy złoty środek w leczeniu choroby wieńcowej

2 lipca 2019

Rozmowa z dr hab. n. med. Tomaszem Pawłowskim na temat uruchomienia Poradni Kardiologii Inwazyjnej przy Klinice Kardiologii Inwazyjnej CSK MSWiA.

Kiedy zacznie działać Poradnia?

Liczymy, że na początku lipca będziemy mogli przyjmować pierwszych pacjentów. Otwieramy się na chorych wymagających leczenia z zakresu kardiologii inwazyjnej. Do tej pory nie było w naszym szpitalu poradni, gdzie pacjenci wymagający bardziej skomplikowanych zabiegów, byliby konsultowani przez lekarzy, którzy te zabiegi wykonują. 

Jakich pacjentów będziecie przyjmować w nowej Poradni?

Podejmiemy się konsultacji i leczenia pacjentów, którzy oczekują na bardzo trudne zabiegi angioplastyki lub którzy z powodu chorób współistniejących nie zostali zakwalifikowani do leczenia operacyjnego, a którym kardiolodzy inwazyjni mogą pomóc. Chcemy pomóc pacjentom ze współistniejącymi chorobami naczyń obwodowych, tak zwanymi chorobami naczyniowymi miażdżycowymi. Będziemy przyjmować także pacjentów, którzy ze względu na swoją kardiologiczną przeszłość, mają wiele problemów, np. ze współistniejącą niewydolnością serca. Ich zabiegi powinny odbywać się w ośrodkach jak nasz, ze względu na bezpieczeństwo przeprowadzenia zabiegu. 

Czy Poradnia Kardiologii Inwazyjnej CSK MSWiA to będzie jedyna tego typu placówka w Warszawie?

Nie jedyna, ale jedna z nielicznych. Poradnie tego typu działają w części szpitali klinicznych w Warszawie, ze względu na to, że stolica jest dużym ośrodkiem kardiologii inwazyjnej. Działa tu 13 pracowni, które wykonują zabiegi. Tych, które podejmują się najtrudniejszych przypadków jest zaledwie kilka.

Co w takim razie wyróżni Poradnię CSK MSWiA?

Przede wszystkim kompleksowe podejście do pacjenta, który z powodu zaawansowania choroby podstawowej, jaką jest miażdżyca (choroba wieńcowa) i chorób współistniejących, będzie oczekiwać znalezienia złotego środka w leczeniu zabiegowym swojej choroby.

Jak będzie wyglądał proces rejestracji?

Na początku niezbędne będzie skierowanie od lekarza kardiologa lub lekarza pierwszego kontaktu. Dane kontaktowe do Rejestracji Poradni będą dostępne na stronie internetowej Szpitala i w mediach społecznościowych CSK MSWIA.