XIX Światowy Dzień Walki z Rakiem

4 lutego 2019

XIX Światowy Dzień Walki z Rakiem, obchodzony 4 lutego w wielu państwach na świecie, jest doskonałym momentem, aby przypomnieć jak ważne są badania profilaktyczne. 

Jak podaje Ministerstwo Zdrowia, obecnie głównym powodem wysokiej liczby chorych, którzy umierają na raka jest zbyt późne wykrycie choroby. Zgodnie z najnowszymi danymi Krajowego Rejestru Nowotworów w Polsce odnotowano ponad 164 tys. nowych zachorowań na nowotwory złośliwe oraz prawie 100 tys. zgonów nowotworowych. Nowotwory złośliwe nadal stanowią drugą przyczynę zgonów w Polsce, przyczyniając się do 27,3% zgonów wśród mężczyzn i 24,1%  zgonów w grupie kobiet. W 2016 roku po raz pierwszy w Polsce najczęstszym nowotworem mężczyzn był rak gruczołu krokowego, podobnie jak ma to miejsce w innych rozwiniętych krajach Europy. Rak płuca jest drugim najczęściej występującym nowotworem złośliwym mężczyzn. W populacji kobiet w 2016 r. najczęstszym nowotworem złośliwym był rak piersi, następnie rak płuca oraz rak jelita grubego. Niepokojącym zjawiskiem jest wzrost zachorowalności na raka jelita grubego u obu płci[1].

Przypominamy, że w naszym Szpitalu prowadzone są programy profilaktyczne w kierunku wczesnego wykrywania raka piersi oraz raka szyjki macicy. 

Zapraszamy na bezpłatne badania:
> mammograficzne - kobiety w wieku 50-69 lat, które w ciągu ostatnich 24 miesięcy nie uczestniczyły w programie;
> cytologiczne - kobiety w wieku 25-59 lat, które nie uczestniczyły w programie w ciągu ostatnich 36 miesięcy.

 

 

 

 

 

 

[1]Źródło: Ministerstwo Zdrowia, www.mz.gov.pl