Szkoła Rodzenia CSK MSWiA

20 sierpnia 2019

Poród w idealnie przygotowanych warunkach, jakie zapewniamy naszym pacjentkom po wyremontowaniu Kliniki Położnictwa, Chorób Kobiecych i Ginekologii Onkologicznej, warto poprzedzić solidnym przygotowaniem merytorycznym.

Od ponad 20 lat oferujemy je w ramach działającej przy Klinice – Szkole Rodzenia. 

Jak mówi mgr Paulina Stępień, starsza położna, jedna z prowadzących zajęcia – Cykl spotkań w naszej Szkole Rodzenia zaczynamy od zajęć dotyczących samej ciąży, później informujemy jak należy się przygotować do porodu i co zabrać do szpitala, następnie omawiamy poród, połóg, karmienie piersią i pielęgnację noworodka. Na koniec oglądamy sale porodowe. Największym zainteresowaniem wśród uczestniczących w zajęciach mężczyzn cieszą się te związane z pielęgnacją noworodka, w tym sposób kąpania i przewijania. 

Tematy realizowane podczas Szkoły Rodzenia CSK MSWiA to:

  1. Psychologia okołoporodowa – zajęcia prowadzi położna
  2. Przygotowanie do porodu, omówienie okresów porodu – zajęcia prowadzi lekarz ginekolog
  3. Poród fizjologiczny, a cięcie cesarskie – zajęcia prowadzi lekarz ginekolog
  4. Ból w porodzie, formy jego łagodzenia – zajęcia prowadzi lekarz anestezjolog
  5. Połóg, bankowanie krwi pępowinowej – zajęcia prowadzi lekarz ginekolog
  6. Noworodek po porodzie – zajęcia prowadzi lekarz pediatra
  7. Pielęgnacja noworodka – zajęcia prowadzi pielęgniarka noworodkowa

W programie znajdują się także ćwiczenia z fizjoterapeutami, którzy uczą prawidłowego oddychania i pomagają przygotować ciało do porodu. 

Kobiety ciężarne mogą zapisywać się do szkoły rodzenia od 25. tygodnia ciąży, o ile przebiega ona bez powikłań. W każdym innym przypadku, zapisu można dokonać po kwalifikacji lekarza ginekologa. W zajęciach mogą uczestniczyć panie wraz z ojcem dziecka lub osobą towarzyszącą. 

Szkoła Rodzenia CSK MSWiA od 2014 roku jest refundowana przez stołeczny Ratusz, co oznacza, że pacjentki, które są zameldowane w Warszawie, lub płacą w Warszawie podatki, nie wnoszą opłaty za uczestnictwo (szczegóły dotyczące płatności dla kobiet nie spełniających wymienionych warunków można znaleźć na naszej stronie internetowej pod adresem: https://cskmswia.pl/pl/a/szkola-rodzenia). 

Zajęcia odbywają się w każdy wtorek, w godzinach 18:00-20:00. 

Osoby zainteresowane udziałem w Szkole Rodzenia CSK MSWiA zachęcamy do kontaktu:

(22) 508 11 22

Więcej informacji znajduje się na naszej stronie: https://cskmswia.pl/pl/a/szkola-rodzenia