Szkoła Rodzenia

10 marca 2017

Centralny Szpital Kliniczny MSWiA w Warszawie uczestniczy w programie edukacji przedporodowej, pn. "Szkoła rodzenia".

Szkoła Rodzenia od ponad 20 lat działa przy Klinice Położnictwa, Chorób Kobiecych i Ginekologii Onkologicznej. Rocznie z zajęć korzysta ponad 200 par.

Zajęcia odbywają się na terenie Szpitala, w sali zielonej Budynku Administracyjno-Garażowego (sala nr 3.36, III piętro) oraz w sali gimnastycznej.

Opiekunem Szkoły Rodzenia jest lek. med. Tomasz Oleksik. Kwalifikacje i zapisy odbywają się przed rozpoczęciem każdego cyklu zajęć.

Zajęcia odbywają się we wtorki w godzinach 18:00-20:00. Cykl zajęć składa się z 8 jednostek, każda trwa 2 godziny. Każde spotkanie składa się z części teoretycznej – 1 godzina i części praktycznej – 1 godzina. Cykl zajęć powtarza się co 8 tygodni.

Kobiety ciężarne mogą zapisywać się do Szkoły Rodzenia od około 25. tygodnia ciąży, o ile ciąża przebiega bez powikłań. W innym przypadku niezbędna jest kwalifikacja lekarza ginekologa.
Na zajęcia panie zapraszane są z mężem, ojcem dziecka lub osobą towarzyszącą. Można również uczestniczyć w zajęciach bez osoby towarzyszącej.

Szkoła Rodzenia w Szpitalu CSK MSWiA dla Pań spełniających wymogi programu od stycznia 2014 roku jest refundowana i pacjentki nie wnoszą opłaty. Dla Pań, które nie płacą podatków w Warszawie lub nie są zameldowane w Warszawie, jednorazowa opłata za zajęcia wynosi 450 zł i dokonywana jest przed rozpoczęciem każdego cyklu w kasie/rejestracji szpitala.

Tematy poruszane na zajęciach teoretycznych:

 • Poród fizjologiczny, a cięcie cesarskie - zajęcia prowadzi lekarz ginekolog
 • Ból w porodzie, formy jego łagodzenia – zajęcia prowadzi lekarz anestezjolog
 • Noworodek po porodzie - zajęcia prowadzi lekarz pediatra
 • Psychologia okołoporodowa - zajęcia prowadzi położna
 • Połóg, bankowanie krwi pępowinowej - zajęcia prowadzi lekarz ginekolog
 • Pielęgnacja noworodka - zajęcia prowadzi pielęgniarka noworodkowa
 • Przygotowanie do porodu, omówienie okresów porodu - zajęcia prowadzi lekarz ginekolog
 • Zajęcia na sali porodowej – zajęcia prowadzi położna
 • Zajęcia praktyczne – ćwiczenia odbywają się na sali gimnastycznej w szpitalu i obejmują kinezyadaptację do porodu drogami natury, naukę oddychania podczas skurczu i parcia oraz naukę relaksacji w przerwie międzyskurczowej z elementami jogi.

Telefon kontaktowy (22) 508 11 22

Najczęściej zadawane pytania FAQ:

 1. Czy można dołączyć do zajęć w dowolnym momencie?
  Nie. Do zajęć można przystąpić na początku cyklu zajęć lub dołączyć na 5-tych zajęciach i kontynuować do 4-tych zajęć następnego cyklu.
 2. Co mam zrobić jeśli nie mogę uczestniczyć w zajęciach praktycznych?
  Uczestniczyć tylko w zajęciach teoretycznych. W takim przypadku opłata za Szkołę Rodzenia wynosi 250 PLN.
 3. Czy udział w zajęciach jest darmowy?
  Tak. Cykl zajęć odbywających się pn. "Szkoła Rodzenia" jest refundowany przez miasto po uprzednim spełnieniu wymogów formalnych przez ciężarną.
 4. Czy zajęcia w Szkole Rodzenia umożliwią mi poród w Klinice Położnictwa Szpitala MSWiA
  Nie ma takiej gwarancji.