Poród z widokiem na morze

16 lipca 2019

Jednoosobowe sale z malowniczymi widokami na ścianach, wygodnymi łazienkami i klimatyzacją. Najwyższej klasy sprzęt i aparatura medyczna. Doświadczony, profesjonalny personel. Nasza Klinika Położnictwa, Chorób Kobiecych i Ginekologii Onkologicznej – po blisko rocznym remoncie – na nowo otwiera się dla Pacjentek. 

Rozmowa z prof. dr hab. n. med. Arturem Jakimiukiem, kierownikiem Kliniki. 

 

Zakończył się remont Kliniki. Czym mogą się Państwo pochwalić?

Remont naszej Kliniki trwał blisko rok, a osiągnięte efekty napawają nas dumą. Zapewniamy naszym Pacjentkom bezpieczeństwo, komfortowe warunki, intymność oraz profesjonalną opiekę. Oddaliśmy do użytku nowe jednoosobowe sale porodowe z łazienkami, klimatyzacją oraz pięknymi pejzażami na ścianach. Nasze Pacjentki mogą wybrać, w zależności od upodobań, widok towarzyszący porodowi – morze i wydmy, wrzosowiska lub las. 

A po porodzie? Gdzie trafiają pacjentki?

Tu także dajemy dużą swobodę wyboru. Pacjentka może pozostać po porodzie na sali jednoosobowej lub trafić do jednej z sal dwu- lub trzyosobowych. Przy czym zaznaczę, że sale trzyosobowe są bardzo przestronne. 

Kto z zespołu medycznego jest obecny przy porodzie?

Zawsze położna i lekarz ginekolog–położnik. Do porodu jest proszony także lekarz anestezjolog, pediatra lub neonatolog. 

Położyliśmy nacisk przede wszystkim na bezpieczeństwo oraz wygodę i komfort Pacjentek. Także dla nich zdecydowaliśmy się na alternatywne, dodatkowe sposoby znieczulenia bólu. Mówię o gazie rozweselającym. Śmiejemy się, że w niejednym przypadku może być niezbędny nie tylko rodzącym kobietom, ale także mężczyznom towarzyszącym przy porodzie. 

Czy trudno jest się dostać do Szpitala?

Nie istnieją w tym zakresie żadne ograniczenia ani uwarunkowania. W niepamięć odeszły zaszłości z czasów PRL, że Centralny Szpital Kliniczny MSWiA jest niedostępny dla ogółu społeczeństwa, że leczymy tu tylko przedstawicieli władz państwowych. Nasza placówka jest jednym z najlepszych wielospecjalistycznych szpitali w Warszawie, dostępnym dla ogółu społeczeństwa.

Co wyróżnia Szpital?

Nasz Szpital posiada trzeci stopień referencyjności, co oznacza, że trafiają do nas najtrudniejsze przypadki z całego regionu (województwa mazowieckiego – red.) wymagające profesjonalnej opieki medycznej. Jesteśmy jednym z niewielu szpitali, gdzie położnictwo znajduje się w szpitalu wielospecjalistycznym. Oznacza to, że pacjentki z ciężkimi schorzeniami ogólnymi, takimi jak wady serca, rodzą u nas. Nie ma drugiego szpitala w Warszawie, który posiadałby tak szerokie zaplecze. Trzeci stopień referencyjności dla położnictwa dotyczy głównie porodów wcześniaków, ponadto wszystkie Pacjentki ze schorzeniami dodatkowymi, typu guz mózgu i ciąża, wada serca i ciąża, rodzą u nas. Bywa, że cesarskie cięcie wykonujemy na sali kardiochirurgicznej, aby Pacjentce z wadą serca zapewnić pełne bezpieczeństwo. W wyjątkowo trudnych sytuacjach pacjentki mogą zostać dowiezione do szpitala helikopterem, ponieważ szpital posiada własne lądowisko. 

Czy są inne efekty remontu?

W wyniku remontu zwiększyliśmy liczbę stanowisk dla wcześniaków na OIOM-ie wcześniaczym, czyli na oddziale intensywnej opieki wcześniaka. Mamy w tej chwili osiem stanowisk (do tej pory były cztery). Został także wyremontowany oddział patologii ciąży. Wprowadzono centralny system nadzoru nad zapisami KTG. Klinika została wyposażona w dwa laparoskopy, więc większość operacji ginekologicznych możemy przeprowadzać bez otwierania jamy brzusznej.

 

*Prof. dr hab. n. med. Artur Jakimiuk jest specjalistą ginekologii I położnictwa, specjalistą ginekologii onkologicznej, specjalistą endokrynologii ginekologicznej i rozrodczości, specjalistą w dziedzinie perinatologii. Kieruje Kliniką Położnictwa, Chorób Kobiecych i Ginekologii Onkologicznej CSK MSWiA.

 

Galeria zdjęć: