Nowatorskie zabiegi medyczne w naszym Szpitalu

31 marca 2019

Pierwsze w Polsce zabiegi przezskórnego zamknięcia uszka lewego przedsionka z wykorzystaniem echokardiografii fotorealistycznej.

W dniu 26 marca br. w Pracowni Elektrofizjologii Kliniki Kardiologii i Nadciśnienia Tętniczego CSK MSWiA w Warszawie, kierowanej przez prof. Dariusza A. Kosiora, zostały przeprowadzone pierwsze w Polsce 2 zabiegi zamknięcia uszka lewego przedsionka z wykorzystaniem obrazowania przy pomocy nowatorskiej techniki echokardiografii fotorealistycznej. 

Zespół Kliniki wraz z prof. Zbigniewem Kalarusem ze Śląskiego Centrum Chorób Serca wykonał zabiegi przezskórnego zamknięcia uszka lewego przedsionka u pacjentów po przebytych udarach niedokrwiennych centralnego układu nerwowego z powikłaniami i przeciwwskazaniami do przewlekłego leczenia przeciwkrzepliwego z wysokim ryzykiem powikłań zatorowo-zakrzepowych i powikłań krwotocznych. 

W czasie przeprowadzonej procedury do wizualizacji serca wykorzystano fotorealistyczne, trójwymiarowe obrazowanie serca w czasie rzeczywistym. Technika ta, będąca najnowocześniejszym sposobem prezentacji echokardiograficznej, dostępna jest na świecie od września 2018 roku. 

 

Galeria zdjęć: