Mount Everest zdobyty!

8 listopada 2018

Wysoko postawiona poprzeczka w życiu to dla niego nieodzowny czynnik mobilizacyjny. Jak sam mówi – sięgać trzeba wysoko, nie poprzestawać na małym i codziennie zdobywać swój Mount Everest. Tak w skrócie można przedstawić dewizę życiową prof. Dariusza Kosiora, o którego pasji do gór pisaliśmy jakiś czas temu.

Każdy ma swój Everest 

25 października, wraz z grupą lekarzy z naszego Szpitala, wrócił z dwudziestodniowej wyprawy pod Mount Everest  – „Polskie Himalaje 2018” (projekt wciąż trwa), gdzie pełnił rolę lekarza, kierownika grupy oraz głównego konsultanta medycznego. 

Jak mówi: – Przeżyłem wspaniałą przygodę, nieporównywalną z innymi dotychczasowymi doświadczeniami górskimi. Z jednej strony zafascynował mnie klimat Nepalu, ze stolicą w Katmandu, który jest kwintesencją azjatyckości, ze swoją obyczajowością, kuchnią, podejściem do życia i religii. Ludzie tam są ciągle zadowoleni, spokojni, uśmiechnięci. To świat daleki od zagonionej cywilizacji Zachodu. Z drugiej strony, prawdziwie wysokie góry, które każą mierzyć się człowiekowi ze sobą samym. Na 100 %. I dodaje – Doświadczenie wysokogórskie było wyjątkowo trudne, szczególnie ze względu na wahania temperatur (w dzień do +30, w nocy do -7 w pomieszczeniach, gdzie spaliśmy), ograniczoną ilość tlenu na wysokości, inną dietę, ale też warunki bytowe, które były podstawowe. Temu wszystkiemu towarzyszyło ogromne zmęczenie fizyczne

Profesor Kosior przyznał w rozmowie z nami, że uczestnicy wyprawy po prostu cierpieli. Głównym problemem były dokuczliwe infekcje dróg oddechowych, infekcje pokarmowe, zmęczenie oraz bezsenność. Jak mówił: – Każdy na swój sposób adaptował się do warunków górskich, inaczej odczuwał odczuwał wysokość i brak tlenu. Niektórzy mieli pełne objawy choroby wysokogórskiej, inni znosili to łagodniejWyprawa była prawdziwym przekraczaniem siebie. 

***

Projekt „Polskie Himalaje 2018” jest inicjatywą Polskiej Agencji Prasowej, jedną z wielu realizowanych w celu uczczenia 100-lecia niepodległości Polski. Składać się będzie z trzech elementów: supermaratonu w stolicy Nepalu Katmandu, trekkingu do bazy pod Everestem oraz narodowej wyprawy na szczyt. Jak zapewniają organizatorzy, w biegu oraz marszu może wziąć udział każdy kto jest zdrowy i sprawny. Każdy może mieć swój Everest. 

Więcej informacji o projekcie „Polskie Himalaje 2018” znajduje się na stronie: www.polskiehimalaje.pl