Mamy świetnych lekarzy i chcemy to wykorzystać

10 stycznia 2019

Rozmowa z doktorem Rafałem Wójtowiczem, kierownikiem Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii, na temat uruchomionego w naszym Szpitalu projektu wszczepiania portów naczyniowych. 

Panie Doktorze, jacy pacjenci mogą skorzystać z darmowego wszczepienia portów naczyniowych w naszym Szpitalu?

Bardzo dobrze, że podkreśliła Pani, że proponowany zabieg jest bezpłatny. W całości refunduje go Narodowy Fundusz Zdrowia. Jeśli zaś chodzi o chorych, którzy mogą się do nas zgłaszać, to są to głównie pacjenci onkologiczni, którzy wymagają wielokrotnego dostępu donaczyniowego celem chemioterapii, czy długoterminowego żywienia pozajelitowego. Porty umożliwiają komfortowy i wielokrotny dostęp do układu naczyniowego. Przyjmuje się, że jeden port może służyć nawet do 2000 nakłuć, bez konieczności jego wymiany. Oczywiście, gdy jest dobrze pielęgnowany i prawidłowo utrzymany.

Co oznacza?

Prawidłowe utrzymanie portu zapewnia m.in. zakładanie igieł w warunkach jałowych. Ważne jest także płukanie portu w odpowiednim czasie i regularne kontrole w szpitalu – zwykle co 4-6 tygodni. Dodam tylko, że wizyty kontrolne także są bezpłatne. 

Wspomniał Pan o 2000 nakłuć. Czy można przeliczyć przydatność portu na dni, tygodnie, miesiące?

W przypadku portu naczyniowego mówimy o znacznie dłuższym terminie przydatności. Zwykle starcza on na cały okres chemioterapii.

Jak w praktyce wygląda założenie portu?

Wszystko zależy od pacjenta i jego sytuacji klinicznej. Taki port jest najczęściej implantowany do żył górnej połowy klatki piersiowej. Natomiast zdarza się, że z jakichś przyczyn porty są implantowane również do żył udowych. 

Jak długo trwa zabieg?

Zabieg trwa od 30 do 60 minut. Odbywa się na bloku operacyjnym, w znieczuleniu miejscowym. Pacjent jest na bieżąco monitorowany. 

Kto w Klinice przeprowadza zabiegi?

Mamy kilku lekarzy, którzy mają szerokie doświadczenie w tym zakresie. Także prężna działalność naszej Kliniki Onkologii i Hematologii skłoniła nas do rozpoczęcia procedury wszczepiania portów. Mamy naprawdę dobrze wykwalifikowany personel, świetnych lekarzy i chcemy to wykorzystać. 

Mocną stroną Kliniki, w porównaniu do innych podmiotów wykonujących podobne zabiegi jest także…

Nasze zaplecze szpitalne. Zaplecze chirurgii naczyniowej. W razie jakichkolwiek powikłań związanych z portem naczyniowym, mamy konsultanta krajowego chirurgii naczyniowej, który jest w stanie takiego pacjenta w każdej chwili skonsultować. Ale nade wszystko mamy czas i jesteśmy w stanie wykonywać te zabiegi niezwłocznie, co jest niezbędne w przypadku chemioterapii. To jest nasza odpowiedź na założenia Zielonej Karty Onkologicznej.

***

Pacjenci zainteresowani wszczepieniem portu naczyniowego, rejestrują się do zabiegu samodzielnie, telefonicznie pod numerem : 22 508 14 50, w godzinach 7:30-15:00, na podstawie uprzednio wystawionego skierowania przez lekarza prowadzącego do Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii.

 

Galeria zdjęć: