Konferencja "Wysokospecjalistyczny szpital w dobie COVID-19"

2 października 2020

30.09.2020 r. w Centralnym Szpitalu Klinicznym odbyła się konferencja WYSOKOSPECJALISTYCZNY SZPITAL W DOBIE COVID-19. Doświadczenia własne CSK MSWiA w opiece nad ofiarami pandemii SARS-COV2. Podczas konferencji Dyrekcja CSK MSWiA oraz Kierownicy Klinik i medycy pracujący w szpitalu poruszyli wiele istotnych tematów związanych z przekształceniem tak ogromnej placówki w szpital jednoimienny.

 

Spotkanie zaszczycili swoją obecnością m.in. Wiceminister MSWiA Błażej Poboży, Wiceprezes Zarządu Banku Pekao Krzysztof Kozłowski, Minister Jarosław Pinkas, Dyrektor Generalna MSWiA Urszula Kulisiewicz, Dyrektor Departamentu Zdrowia Krzysztof Wawro, wicedyrektor Departamentu Zdrowia  Agata Ziółkowska-Serzycka, Członek Zarządu PWPW  Piotr Ciompa, dr n. med. Paula Dobosz z MNM Diagnostics oraz kierownicy klinik, pielęgniarki oddziałowe i liczna grupa Pracowników wszelkich pionów CSK MSWiA.

 

Wiceminister Błażej Poboży dziękując załodze CSK MSWiA podkreślił, że kadra szpitala walcząc z koronawirusem dała z siebie wszystko. „Stąd nikt z zagrożeniem życia nie został przewieziony do innej placówki. Nikomu nie odmówiono pomocy. Tutaj każdy mógł i będzie mógł liczyć na wsparcie. Za to wszystkim należą się podziękowania”.

Dyrektor Waldemar Wierzba mówił, że „rozpiera mnie duma, iż w takim okresie byliśmy w stanie przygotować szpital do takiej jakości opieki zdrowotnej na skalę światową” mając na myśli pierwsze w Polsce użycie robota chirurgicznego Da Vinci w kardiochirurgii - operację przeprowadzoną 28.09.2020 r. przez prof. Piotra Suwalskiego, Kierownika Kliniki Kardiochirurgii CSK MSWiA.

Prof. Piotr Suwalski zaprezentował bardzo ciekawy materiał z zabiegu i omówił poszczególne etapy jego przeprowadzania podkreślając innowacyjność metody, precyzję oraz zwracając uwagę na możliwości techniczne, jakie niesie poszerzenie świadczeń o te wykorzystujące robota Da Vinci.

Część naukową konferencji poprowadził dr Zbigniew Król, Zastępca Dyrektora CSK MSWiA w Warszawie do spraw kliniczno- naukowych, poszczególne problemy omawiane były przez Kierowników Klinik.

Mówiono między innymi o :

  • Opracowaniu i wdrożeniu nowych procedur poruszania się po terenie szpitala (oznakowaniach, śluzach, procedurach dezynfekcji powierzchni).
  • Przeniesieniu klinik i poradni do innych placówek (poliklinik na terenie woj. Mazowieckiego) aby zabezpieczyć potrzeby 250 tys. pacjentów przyjmowanych rocznie.
  • Zabezpieczeniu personelu - zakupach środków ochrony osobistej i szkoleniach z zakresie ich stosowania.
  • Powołania komitetu terapeutycznego ds. SARS-Cov-2 i spotkania konsyliów lekarskich w trybie on-line.
  • Terapii Pacjenta z COVID-19
  • Nakładach finansowych nieodzownych do zrealizowania wszelkich wymogów bezpieczeństwa sanitarnego
  •  

Zwieńczeniem spotkania było przesłanie „walka trwa nadal” - jest to walka o stan zdrowia wszyskich Chorych, którzy trafiają do CSK MSWiA, o bezpieczeństwo Pracowników,  ale i o możliwość kontynuowania i rozszerzania świadczeń o te dotyczące Pacjentów niezakażonych.

 

Misją CSK MSWiA jest leczenie bez barier. Nawet w obliczu zagrożenia i trudnych doświadczeń pozostajemy odważni, twórczy i gotowi do podejmowania kolejnych wyzwań.

 

Galeria zdjęć:

Pliki do pobrania: