Centrum Terapii Pozaustrojowych

5 listopada 2020

Kierownik: Prof. dr hab. n. med. Piotr Suwalski

Koordynator : dr Dominik Drobiński

Lokalizacja: Blok A, IV Piętro, Klinika Kardiochirurgii - Pododdział Anestezjologii i Intensywnej Terapii

Kontakt do Zespołu ECMO

  • Anestezjolog: 22 508 17 02 / 22 508 17 04
  • Kardiochirurg : 22 508 12 62

Misją Centrum Terapii Pozaustrojowych jest ratowanie ludzkiego życia. Gdy płuca pacjentów przestają pracować -niesiemy pomoc i dajemy szansę na dalsze życie.

 

Centrum Terapii Pozaustrojowych, które znajduje się w Klinice Kardiochirurgii Szpitala CSK MSWiA, to miejsce, w którym możemy czasowo podtrzymywać życie przy pomocy wymiany gazowej, która odbywa się poza ustrojem organizmu metodą ECMO. Technika ta jest stosowana, kiedy nasze płuca przestają pracować, przez co nie dochodzi do wymiany gazowej, przenikania tlenu do krwi i dwutlenku węgla z krwi do środowiska zewnętrznego, a respirator, który zastępuje płuca jest niewystarczający. Pacjent podłączony do ECMO może być  prawidłowo natleniony i otrzymuje taką ilość tlenu, która pozwala mu na dalsze życie.

 

W Centrum Terapii Pozaustrojowych stosujemy dwie metody: żylno-żylną oraz tętniczo-żylną. Opiekę nad pacjentami, którzy poddani są terapii przy pomocy aparatu ECMO sprawuje wykwalifikowana, doświadczona kadra lekarska i pielęgniarska. Jesteśmy w stanie przetransportować pacjenta z innego szpitala, zarówno karetką jak i śmigłowcem LPR, żeby w naszym ośrodku prowadzić dalej terapię, która w innych jednostkach nie jest możliwa. 

Informacje i zalecenia dotyczące kwalifikacji pacjenta do terapii ECMO COVID-19:

Dokumenty do pobrania:

Formularz Kwalifikacji Pacjenta do leczenia metodą VV-ECMO

 

Pliki do pobrania: